Opšti uslovi za prodaju pokretnih stvari javnim nadmetanjem
Popis i procjena pokretnih stvari
Sudski izvršilac vrši popis i procjenu pokretnih stvari, postupajući po zaključku suda, koje nađe u posjedu izvršenika, o čemu sastavlja zapisnik na licu mjesta. Sud može odrediti da procjenu izvrši sudski procjenitelj ili poseban vještak. Zaplijenjene (popisane) pokretne stvari sudski izvršilac ostavlja na čuvanje kod izvršenika uz zabranu daljnjeg raspolaganja i korištenja tih stvari pod prijetnjom zakonskih sankcija, osim ako sud na prijedlog tražioca izvršenja nije odredio da se one predaju tražiocu izvršenja ili trećem licu prilikom popisa. Rizik od oštećenja stvari snosi tražilac izvršenja.
Zaključak o prodaji
Akt suda kojim formalno-pravno započinje sudska prodaja pokretnih stvari naziva se zaključak o prodaji, a isti sadrži detaljnije informacije o stvarima kao što su: marka, tip, vrsta, karakteristike i sl., kao i informacije o vrijednosti pokretnih stvari, određivanju načina prodaje i uslova prodaje, te vrijeme i mjesto prodaje (ako se prodaja pokretnih stvari vrši putem usmenog javnog nadmetanja). Na pokretnim stvarima, na određen način će biti naznačeno da su zaplijenjene.
Postoji mogućnost da stranka u postupku-tražilac izvršenja o svom trošku objavi zaključak o prodaji u sredstvima javnog informisanja, a sud će isti zaključak objaviti na oglasnoj tabli suda i oglasnoj tabli nadležne opštine. Zaključak o prodaji dostavlja se svim strankama u postupku.
Između dana popisa zapljene i dana prodaje mora proteći minimum 15 dana.
Način prodaje pokretnih stvari
U Zakonima o izvršnom postupku u BiH je određeno da se sudska prodaja može vršiti putem usmenog javnog nadmetanja ili neposrednom pogodbom, u zavisnosti od slučaja do slučaja kao i od vrijednosti pokretnih stvari. Za vrijednije stvari prodaja se vrši putem usmenog javnog nadmetanja jer se tako može postići veća vrijednost stvari, a za stvari manje vrijednosti do 3.000 KM vrši se neposrednom pogodbom.
Ročište za prodaju pokretnih stvari održava se u zgradi suda, ako to sud nije drugačije odredio, i vrši ga sudski izvršilac ili drugo lice koje sud odredi.
Uslovi prodaje pokretnih stvari
Uslovi za prodaju pokretnih stvari unose se u zaključak o prodaji i pored ostalih podataka sadrže:
- bliži opis pokretnih stvari (marka, tip, vrsta, naziv, karakteristike i sl.),
- vrijednosti pokretnih stvari,
- način prodaje,
- najnižu vrijednost ispod koje se pokretnost ne može prodati,
- iznos osiguranja koje zainteresovani kupci moraju uplatiti za učešće na ročištu za prodaju pokretnih stvari,
Rok u kojem je kupac dužan uplatiti izlicitiranu vrijednost pokretnih stvari ne može biti duži od 30 dana od dana prodaje.
Davanje osiguranja (učešća)
U slučajevima gdje se sudska prodaja vrši putem usmenog javnog nadmetanja kod pokretnih stvari veće vrijednosti, kao kupci mogu učestvovati samo ona lica koja su prethodno uplatila određeni iznos osiguranja za učešće u javnoj prodaji.
Osiguranje (učešće) iznosi jednu desetinu – 10% određene vrijednosti pokretnih stvari, ali ne može biti veće od 10.000 KM.
Osiguranje se polaže na depozitni račun suda koji vrši prodaju sa naznakom za učešće u javnoj prodaji i brojem predmeta na koji se odnosi prodaja.
Ponuđačima čija ponuda nije prihvaćena vratit će se osiguranje (učešće) u razumnom roku.
Ročište za prodaju pokretnih stvari
Ročište za javno nadmetanje će se održati i kada prisustvuje samo jedan ponuđač, a sud će zaključkom, na zahtjev lica koje ima prvenstveno pravo namirenja odrediti da se ročište za prodaju odgodi ako učestvuje samo jedan ponuđač.
Ko ne može biti kupac
Kupac ne može biti sudija, sudski izvršilac ili neko drugo lice koje učestvuje u postupku prodaje, njihovi supružnici i s njima povezana lica (preci, potomci, braća i sestre i njihovi supružnici), izvršenik i njegov supružnik.
Prodajna cijena pokretnih stvari
Kada je u pitanju prodajna cijena pokretnih stvari, koje se prodaju po Zakonu o izvršnom postupku Republike Srpske i po Zakonu o izvršnom postupku Federacije BiH, važe sljedeća pravila:
- na prvom ročištu za javno nadmetanje pokretne stvari se ne mogu prodati ispod jedne polovine procijenjene vrijednosti,
- ako se pokretne stvari ne prodaju na prvom ročištu sud će na prijedlog jedne od stranaka zakazati drugo ročište za javnu prodaju, a Zahtjev sudu za održavanje novog ročišta stranka može podnijeti u roku od 8 dana od dana održavanja neuspjelog ročišta, ako nijedna stranka ne predloži održavanje drugog ročišta za javnu prodaju ili ako se pokretne stvari ne uspiju prodati na drugom ročištu, sud će obustaviti postupak,
- na drugom ročištu za javnu prodaju pokretne stvari mogu se prodati bez ograničenja u pogledu prodajne cene.
Ročište za nadmetanje i prodaju
I u ovom slučaju identična su pravila kada se radi o prodaji pokretnih stvari, tako da i po Zakonu o izvršnom postupku Republike Srpske i Federacije BiH važe sljedeća pravila:
- pošto se utvrdi da su ispunjeni svi uslovi za održavanje ročišta za nadmetanje, sud objavljuje da se pristupa nadmetanju,
- nadmetanje će se zaključiti deset minuta nakon sastavljanja najpovoljnije ponude,
- nakon zaključenja nadmetanja sastavlja se lista ponuđača koji su ponudili cijenu višu od minimuma te da su pokretne stvari prodate najpovoljnijem ponuđaču,
- ponuđač sa najvećom izlicitiranom cijenom platiće cijenu za pokretne stvari odmah nakon objavljivanja rezultata. Po uplati cijene sud će donijeti rješenje o dosudi, a potom i rješenje o namirenju.
Predaja pokretnih stvari kupcu
Nakon polaganja cijene sud dosuđuje pokretne stvari kupcu, donoseći rješenje o dosudi. Tim rješenjem određuje se da se pokretna stvar preda kupcu. Sudski izvršilac predaće stvari kupcu i ako nije položio cijenu, ako na to, na svoj rizik, pristane tražilac izvršenja i učesnici koji imaju pravo prvenstva kod namirenja.