Pravilnik o pečatu
Pravilnik o pečatu
Na osnovu čl. 2. i 17. Zakona o pečatu Kantona Središnja Bosna/Srednjobosanski kanton („Službene novine KSB/SBK“ broj) i čl.14. i 31. Zakona o sudovima u Federaciji Bosne i Hercegovine („Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine“ broj 38/05 i 22/06), predsjednik Općinskog suda u Travniku donosi
PRAVILNIK O PEČATU
OPĆINSKOG SUDA U TRAVNIKU
I OPĆE ODREDBE
Član 1.
Ovim Pravilnikom se uređuje:
- pravo na pečat Općinskog suda u Travniku
- vrsta, oblik i sadržaj pečata suda,
- način nabavke pečata za potrebe suda,
- čuvanje i upotreba pečata u sudu,
- odgovornost za pečate
Član 2.
Pravo na pečat sud ima na osnovu člana 17. Zakona o sudovima u Federaciji BiH Zakona o pečatu Kantona Središnja Bosna .
Pečatom se potvrđuje autentičnost službenih akata suda.
II OBLIK I SADRŽAJ PEČATA
Član 3.
Pečat Općinskog suda u Travniku ima oblik kruga, a sadrži tekst: „ Bosna i Hercegovina-Federacija Bosne i Hercegovine Kanton Središnje Bosne/Srednjobosanski kanton Općinski sud u Travniku“ ispisan u koncentričnom krugu oko grba kantona na jezicima naroda u BiH, s tim da je vanjski tekst ispisan manjim slovima.
Član 4.
Općinski sud u Travniku mora imati po jedan veliki pečat okruglog oblika prečnika
U zavisnosti od potreba Suda, predsjednik podnosi zahtjev za nabavku više pečata, sa oznakom broja.
Veliki i mali pečat imaju isti sadržaj.
Član 5.
Općinski sud u Travniku ima i jedan pečat za otiske u pečatnom vosku, okruglog oblika sa prečnikom
III NABAVKA PEČATA
Član 6.
Pečate za potrebe suda izrađuje pečatoreznica koju ovlasti Ministarstvo pravosuđa i uprave Kantona Središnja Bosna(u daljem tekstu Ministarstvo pravosuđa KSB).
Član 7.
Zahtjev za izradu pečata Ministarstvu pravosuđa KSB upućuje pismeno predsjednik suda, gdje se definira svrha, broj i vrsta pečata.
Na osnovu Rješenja Ministarstva pravosuđa KSB, odobrava se izrada pečata o trošku suda.
Ministarstvo pravosuđa vrši njihovu nabavku i predaju ovlaštenom licu Suda, nakon stavljanja otiska pečata u Knjigu evidencije pečata u KSB.
IV ČUVANJE I UPOTREBA PEČATA
Član 8.
Pečatom rukuje i upotrebljava ga predsjednik suda.
Član 9.
Službenici i namještenici suda koje posebnim rješenjem ovlasti predsjednik suda, mogu rukovati i upotrebljavati pečat Suda. Ovo rješenje je sastavni dio personalnog dosijea službenika i namještenika.
Član 10.
Otisci svih pečata sa brojem pečata stavljaju se u Knjizi evidencije pečata i štambilja Općinskog suda u Travniku, sa naznakom koji službenik i namještenik je ovlašten za njihovu upotrebu i rukovanje.
Knjiga evidencije pečata i štambilja nalazi se kod šefa pisarnice/pisarne.
Član 11.
Pečat se stavlja sa lijeve strane, pored potpisa ovlaštenog lica za potpisivanje službenih akata, ako zakonom ili drugim propisom nije drugačije određeno.
Član 12.
Sve presude, rješenja i druge odluke suda, kao i uvjerenja i potvrde iz službene evidencije suda, pored potpisa sudije ili službenika koji je donio odluku, ili službenika ili namještenika koji je izdao uvjerenje/potvrdu, moraju imati otisak velikog pečata suda.
Manjim pečatom se potvrđuju službene legitimacije, finansijska dokumentacija, i drugi akti osim onih iz stavka 1. ovog članka.
Član 13.
Pečati se moraju upotrebljavati i čuvati na način da se onemogući bilo kakva zloupotreba i neovlašteno rukovanje.
Za vrijeme odsustva u toku radnog vremena, službenik ili namještenik je dužan pečat skloniti od dostupnosti neovlaštenim licima.
Na kraju radnog vremena, pečati se sklanjaju u sef.
Za potrebe hitnih postupaka nakon radnog vremena i u dane vikenda, pečatom se zadužuje službenik ili namještenik koji uz sudiju radi hitni postupak i u tom slučaju sudija odobrava upotrebu pečata za taj postupak uz svoj potpis.
Član 14.
Pečat koji je zbog istrošenosti ili iz drugih razloga postao neupotrebljiv, mora se odmah uništiti o čemu se stara predsjednik suda. Službenik ili namještenik ovlašten za rukovanje i upotrebu pečata dužan je pismeno obavijestiti predsjednika suda o neupotrebljivosti pečata.
Pečat se smatra neupotrebljivim zbog istrošenosti kad se iz njegovog otiska jasno ne vidi tekst koji daje otisak.
Ovakve pečate će predsjednik suda izuzeti i uz zapisnik vratit Ministarstvu pravosuđa KSB, koje će uništiti neupotrebljive pečate.
Član 15.
Predsjednik suda ili lice ovlašteno za čuvanje i upotrebu pečata dužni su odmah prijaviti nestanak pečata Ministarstvu unutrašnjih poslova KSB.
Nestanak pečata se mora oglasiti u Službenim novinama KSB.
Nestali pečat se smatra nevažećim od dana oglašavanja u Službenim novinama KSB, a u slučaju kasnijeg pronalaženja, nevažeći pečat će se uništiti na način i po postupku kao u članu 14. stav 3. ovog Pravilnika.
ODGOVORNOST ZA RUKOVANJE, ČUVANJE I UPOTREBU PEČATA
Član 16.
Svi službenici i namještenici koji su ovlašteni za rukovanje i upotrebu pečata suda, moraju se odgovorno odnositi upotrebi i čuvanju istog i koristiti ga samo za ovjeru službenih akata suda.
Član 17.
Svaka neovlaštena upotreba pečata suda predstavlja teški disciplinski prekršaj, a zloupotreba podliježe i krivičnoj odgovornosti.
Ukoliko se dotrajali pečat ne dostavi na uništenje ili se nestali pečat ne oglasi na propisan način, mogu se izreći i novčane kazne predviđene članom 22. Zakona o pečatima KSB.
ZAVRŠNE ODREDBE
Član 18.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom oglašavanja na oglasnoj tabli Općinskog suda u Travniku.
Broj: 051-0-Su-07-000 543 PREDSJEDNIK SUDA
Travnik, 29.06.2007. godine
Goran Dujić